Najlepsze metody parzenia kawy

Czy na pewno potrzebuję ekspresu do kawy? Poznaj metody parzenia kawy!

Panuje przeświadczenie, że do wykonania pysznej kawy koniecznie potrzebny jest drogi ekspres automatyczny, który wykona za nas całą pracę. Rzeczywiście ekspresy do kawy są w stanie przenieść kawiarniane specjały do naszego domu, lecz niekoniecznie są niezbędnym narzędziem do wykonania kawy. Dziś zaprezentujemy kilka metod parzenia kawy, które są dużo tańszą alternatywą dla ekspresu i gwarantują nam wspaniałe doświadczenia smakowe.

Kawiarka

Kawiarka znana jest też pod nazwą makinetka, kupres, kafetiera lub po prostu czajnik Moka. Jest to włoskie urządzenie, które uszczęśliwia wielbicieli kawy już od lat 30 ubiegłego wieku. Wyglądem przypomina nieskomplikowany czajnik i składa się z trzech istotnych części – dolnego zbiornika na wodę, sitka na kawę i górnego zbiornika na końcowy napar. Obecne czajniczki niewiele różnią się od pierwotnego egzemplarza.

Kawiarka podobnie jak ekspres parzy kawę pod ciśnieniem, chociaż jest ono wyraźnie mniejsze, ponieważ nie przekracza 2 barów. Do zaparzenia kawy w kawiarce potrzebne jest źródło ciepła. Na rynku możemy znaleźć urządzenia przeznaczone do palników gazowych i do płyt indukcyjnych.

Użycie kawiarki jest banalnie proste, a efekty są zdumiewające. Dolny zbiornik należy napełnić wodą tuż pod zaworek bezpieczeństwa, do sitka wsypać zmieloną kawę, całe urządzenie dokładnie skręcić i ustawić na palniku. Po paru minutach osiągniemy wyrazisty oraz intensywny napar, który bardzo przypomina włoskie espresso.

Kawiarki posiadają swoich fanów na całym świecie dzięki temu, że w nadzwyczaj prosty sposób pozwalają przygotować znakomitą kawę, a ich ceny nikogo nie odstraszają.

Alternatywne metody parzenia kawy

Alternatywne metody parzenia swoją wielką popularność zyskały wraz z Trzecią Falą Kawy, więc stosunkowo niedawno. Pozwalają przygotować wysokiej klasy kawę o czystym, niezaburzonym smaku oraz co niezwykle ważne bez fusów. Drip, chemex i aeropress to narzędzia, które prócz doskonałego naparu gwarantują świetną zabawę. Do parzenia w nich stosuje się szczególnie wysokiej jakości jasno palone kawy segmentu specialty, z których mogą wyciągnąć najlepsze właściwości smakowe.

1. Chemex

Chemex to szklane narzędzie, które wyglądem przypomina flakon na kwiaty. Skonstruował go chemik Peter Schlumbohm w 1941 roku, a chemex tak głęboko zakorzenił się w amerykańskiej sztuce, że jest przedstawiany w nowojorskim Museum of Modern Art.

Chemex działa na zasadzie przelewu, a do parzenia w nim kawy wykorzystuje się papierowych filtrów, które wydzielają fusy od naparu. Szczególnie istotne podczas parzenia kawy tą techniką jest odnoszenie się do paru reguł. Musimy zachować właściwe proporcje kawy oraz wody (8g/100ml), temperatura wody powinna wynosić 88-94 °C, a czas parzenia nie powinien przekroczyć 4 minut.

 

2. Drip

 

Drip to urządzenie, które działa na bardzo podobnej zasadzie co chemex. Wymaga użycia papierowych filtrów, które oddzielą fusy od naparu. Drip z wyglądu przypomina lejek i może być zrobiony ze stali, szkła czy tworzywa sztucznego. Z produkcji dripów słynie japońska firma Hario, która wytwarza te wspaniałe zaparzacze do kawy już ponad sto lat.

Jeżeli chcesz zaparzyć idealną kawę w dripie, musisz stosować się do niezmiernie ważnych zasad tak samo, jak w przypadku chemeksa. Sugerowana dawka kawy to 5-6 g kawy/100 ml wody, której temperatura powinna wynosić 85 – 94˚C. Proces parzenia kawy powinien trwać blisko 3 minuty.

 

3. Aeropress

Aeropress to dosyć świeże urządzenie, które działaniem znacząco różni się od wspomnianych wcześniej chemeksa i dripa. Plastikowy przyrząd, który wyglądem przypomina dużą strzykawkę i funkcjonuje na tej samej zasadzie, został opracowany w 2005 roku.

Przyrządzenie kawy w aeropressie na samym starcie może sprawiać małe problemy, jednak z czasem staje się to nałogiem, od którego nie można się odzwyczaić. Składa się z trzech ważnych części – cylindra, sitka oraz tłoku z gumową uszczelką.

Tak jak każda metoda alternatywna ma swoje zasady, tak również w przypadku aeropressu musimy się do nich odnosić. Na przygotowanie całego aeropressu musimy użyć 18-22 g kawy i wody o temperaturze 88-94˚C. W pierwszej kolejności należy złożyć tłok z cylindrem i wsypać świeżo zmieloną kawę. Następnie kawę zalewamy wodą i zakręcamy sitkiem z papierowym filtrem. Teraz wystarczy postawić aeropress na dzbanku lub szklance i jednostajnym ruchem przecisnąć cały napar. Czas parzenia powinien wynosić blisko 2,5-3 minuty.

Każda z wymienionych metod parzenia pozwala na sporządzenie idealnej kawy, która urzeknie swoim smakiem i aromatem. Jeżeli interesuje Cię kawa wysokiej klasy, a nie zamierzasz inwestować w kosztowne urządzenie, to właśnie przedstawiliśmy Ci doskonałe alternatywy, na które warto zwrócić swoją uwagę.