Krówki Zet-be – tradycyjny smak polskiej krówki z dzieciństwa

#Poniższy materiał jest współpracą reklamową

Cukierki krówki to jeden z najbardziej uwielbianych smakołyków w Polsce. Dlaczego tak lubimy krówki?
Ten smak kojarzy nam się z dzieciństwem i tradycją, ciepłem domowego ogniska. Lubimy wiele przysmaków z dawnych lat PRL. Przypominają nam ekscytujące chwile dzieciństwa, kiedy jeździliśmy na wakacje do dziadków na wieś albo dostawaliśmy na święta paczki ze słodyczami. Wtedy cukierki Krówki były dla nas łatwo dostępnymi słodyczami.

W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Krówki Zet-be. To smak tych najlepszych mlecznych cukierków z dzieciństwa.

http://zet-be.pl/

 

 

Na początek trochę z historii marki:

“Firma ZPHU “Zet Be” w Czerniejewie powstała w roku 1992 i od początku działalności jej produktem jest cukierek “KRÓWKA”. Tradycyjny smak, stara receptura i technologia, wykonywanie całkowicie ręcznie wyłącznie z naturalnych, najwyższej jakości polskich surowców, bez użycia sztucznych dodatków, pozwalają odtworzyć smak “tradycyjnej polskiej krówki” krówki z Państwa dzieciństwa.

Krówki “Zet Be” produkowane są w czterech smakach – mlecznym, kakaowym, waniliowym i corocznie w limitowanej partii na Boże Narodzenie – piernikowym, według tradycyjnej receptury, wyłącznie z naturalnych najwyższej jakości surowców, kupowanych od znanych, renomowanych producentów krajowych. Oprócz naturalnych składników nie dodajemy do naszych wyrobów, jakże rozpowszechnionych dzisiaj, środków ulepszających, dodatków konserwujących, barwników itp. Poza tym produkt nasz nie zawiera glutenu. Proces produkcyjny odbywa się całkowicie ręcznie.
Oprócz walorów smakowych i estetycznych powoduje to specyficzny sposób krystalizacji, dając kruchą otoczkę z ciągnącą “łezką” w środku. Wydłużony cykl gotowania a potem studzenia masy karmelowej pozwolił uzyskać niepowtarzalny smak dawnej krówki. Stosowana technologia stanowi więc kwintesencję wkładu pokoleń w produkcję tego jakże polskiego cukierka.

Od kilkunastu lat zakład nasz specjalizuje się w produkcji “krówki reklamowej”. Dla każdego klienta przygotowujemy kilka wersji projektu etykiety aby zleceniodawca miał możliwość wyboru tej, która jemu odpowiada.

Duże powodzenie na rynku produkowanych przez nas, dla naszych klientów, “krówek reklamowych” jak i wielokrotne pytania konsumentów o możliwość wykonania “krówek okolicznościowych” skłoniło nas do pójścia również tą drogą. Wykonujemy “krówki” na zlecenia indywidualne spełniające rolę prezentu bądź będące np. formą podziękowania. “Krówki” z nadrukiem indywidualnym na etykiecie można wykorzystać na wszelki okazje takie jak ślub, chrzest, I komunia św., z okazji świąt, jubileuszu, urodzin, imienin itp”.
Moja opinia:
Zachwyca mnie absolutnie smak krówek Zet-be!  Moja ulubiona wersja smakowa to najbardziej popularna mleczna. To jakby połączenie mleka i masła oraz cukru.
Wersja kakaowa jest również mocno mleczna tylko z nutą kakao, co czyni smak bardziej wyrafinowanym.
Także ciekawy jest smak krówki waniliowej. Tutaj wanilię czuć bardzo delikatnie, aromat jest bardzo naturalny.
Tekstura cukierków jest delikatna, miękka, aksamitna, że faktycznie przypomina mi beztroskie chwile dzieciństwa.
Wyjątkowo podobają mi się papierki w które są owijane cukierki. Są takie tradycyjne, tak jak dawniej były pakowane cukierki krówki właśnie z wizerunkiem krówek. 😊
Moje krówki po chwili “odleżenia” zmieniły się w moja ulubioną formę, czyli z zewnątrz kruchutkie, aby w środku za chwilę zaskoczyła ich przyjemna łezka ciągutkowatości.
Są wspaniałe, to dawniejszy smak moich ulubionych krówek z dzieciństwa. Naturalny skład, doskonały smak sprawiają, że warto je kosztować do kawy, czy w ciągu dnia na dodanie energii.
Polecam!