Tomasz Duszyński “Małomiasteczkowy” – świetna propozycja na jesienne wieczory

Okres długich jesiennych wieczorów to dla mnie od wielu lat czas na odkrywanie nowych powieści kryminalnych polskich autorów. Do moich faworytów należy książka “Małomiasteczkowy” Tomasza Duszyńskiego. To książka, której data premiery odbyła się także w jesiennej porze – 27 września 2023 roku.

https://www.skarpawarszawska.pl/

Poniższy opis pochodzi ze strony Wydawnictwa:

Wrocław. Młoda dziewczyna – Joanna Wasiak – nie wraca do domu z wieczornego biegu i znika bez śladu. W poszukiwania zaginionej angażuje się aspirant Anna Rzecka, jednak jej wysiłki nie przynoszą rezultatu. W tym samym czasie do małego dolnośląskiego miasteczka, po ponad dwudziestu latach, powraca policjant Konrad Cichecki. Spotkanie z ojcem i dawnymi przyjaciółmi nie jest dla niego łatwe. Ożywają wspomnienia, a przy tym dawna sprawa zaginięcia, którą żył przed laty Wiązów. Gdy podczas rewitalizacji rynku ujawnione zostają zwłoki kobiety, sprawa wydaje się być przesądzona. Czy łączy coś zaginięcie z ostatnich dni z zaginięciem sprzed ponad dwudziestu lat? Czy powrót Cicheckiego do miasteczka, właśnie w tym momencie, jest tylko przypadkiem? W tym małomiasteczkowym kryminale nic nie jest oczywiste, a skrywanych tajemnic nie da się łatwo pogrzebać. Tomasz Duszyński, zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, Złotego Pocisku Publiczności i nagrody na festiwalu Kryminalna Piła powraca z nowym, wciągającym i pełnym niedopowiedzeń i nagłych zwrotów akcji kryminałem!

Moja Recenzja

Uwielbiam czytać kryminały, ale lubię sięgać tylko po te wychodzące spod pióra polskich pisarzy. Może dlatego, że powieść jest wtedy dla mnie ciekawsza, gdy w fikcyjnej treści autor nawiązuje do realiów panujących w kraju. Poza tym wciągający kryminał to niezwykle przyjemna forma ćwiczenia umysłu, a więc mamy przyjemne w pożytecznym w jednym.

W książce “Małomiasteczkowy” od razu spodobał mi się opisywany klimat małego miasteczka. Autor doskonale psychologicznie nakreśla postaci książki, mamy wrażenie, że współuczestniczymy emocjonalnie w ich historiach. Bohaterowie książki są niezwykle ciekawi, wielowymiarowi i…zaskakujący, aż do samego zakończenia, które w mojej ocenie jest genialne.

Książkę czyta się bardzo intensywnie, wciąga na tyle, że ciężko odłożyć ją, nie zajrzeć na następną stronę powieści. Autor książki bardzo sprawnie prowadzi fabułę, tu jest dużo zwrotów, zagadek, czytelnik co chwilę zadaje sobie nowe pytania.

To bardzo emocjonalna książka, która pozwala oderwać się od bieżących problemów, zrelaksować i przenieść na te chwile jej czytania do innej rzeczywistości. To kryminał, który nie jest brutalny, ale raczej wysublimowany z naciskiem na psychologię postaci. Czytając go myślimy, zastanawiamy się, wychodzimy dalej poza naszą codzienność. Stąd moje spotkanie z debiutem Tomasza Duszyńskiego uważam za tak udane. Czekam na kolejne takie majstersztyki kryminalne autora 🙂

Polecam – to mój kryminalny majstersztyk jesieni 2023!

#współpraca barterowa